Otyłość – raport “Cukier, otyłość – konsekwencje”.

Otyłość to choroba. A nie brzydki defekt estetyczny w postaci oponki na brzuchu. Nieleczona stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Przekraczająca normę masa ciała prowadzi do zaburzeń stanu zdrowia. Ryzyko wystąpienia chorób wzrasta nawet przy stosunkowo małym wzroście masy ciała, a nie tylko przy dużej otyłości. Nadmierna masa ciała może stanowić przyczynę nawet 80% chorób cywilizacyjnych, takich jak insulinooporność, cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, udary, zawały serca), komplikacje w układzie kostno-stawowym, choroby dróg żółciowych, marskość wątroby, nowotwory.

Abstrakcja? Do czasu, aż trzeba zmierzyć się ze smutną rzeczywistością. Tabletki, zastrzyki, złe samopoczucie, nadmierna senność, mgła mózgowa, problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy i stawów, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie, uderzenia gorąca, lęki, depresja to jedynie wierzchołek góry lodowej złego stylu życia.

Nieleczona otyłość i choroby współtowarzyszące prowadzą w najlepszym wypadku do KALECTWA. I to nie jest ani czcza gadanina wyssana z palca ani straszenie wyimaginowanymi konsekwencjami ani moje pitu pitu. TO SĄ FAKTY. A za faktami stoi nauka. Tu nie ma miejsca na “oj tam, oj tam”. Warto podjąć walkę o zdrowe, lepsze jutro. ZAWSZE. W KAŻDYM MOMENCIE SWOJEGO ŻYCIA. NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie sam ze swoim problemem zwróć się o pomoc do specjalisty. Wizyta u dietetyka nie zawsze wystarczy. Problem może siedzieć głębiej niż Ci się na pierwszy rzut oka wydaje. Nie chcesz zmiany? Masz do tego prawo. Szanuję Twój wybór. Pomyśl tylko czy warto…

Co mówią liczby?

Zgodnie z raportem “Cukier, otyłość – konsekwencje”:

🍪 w ostatnim dziesięcioleciu ZNACZĄCO wzrosło spożycie cukru.
🍪 przeciętne roczne spożycie cukru na 1 mieszkańca Polski wynosi 44,5 kg
🍪 spożywamy 12 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu.
🍪 spożywany w nadmiarze cukier kryje się głównie w produktach przetworzonych.
🍪 zjadamy i wypijamy 3,7 kg cukru miesięcznie w postaci batonów, ciastek, wafelków, napojów słodzonych cukrem, napojów energetycznych i izotonicznych itp.
🍪 niepokojąco wzrasta spożycie słodzonych napojów wśród dzieci i młodzieży.
🍪 trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę a co czwarty otyłość!!!
🍪 nie lepiej sprawa wygląda u dzieci i młodzieży. Niemal połowa chłopców oraz jedna czwarta dziewcząt boryka się z nadwagą, natomiast z otyłością 13% chłopców i 5 % dziewcząt.
🍪 u osób z BMI > 35 kg/m2 ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 jest 40-krotnie wyższe niż u osób z BMI niższym.
🍪 osoba spożywająca duże ilości napojów słodzonych żyje średnio o 15 lat krócej niż przeciętna osoba w jej wieku.
🍪 im większa liczba chorych tym większe koszta społeczne potrzebne na ich leczenie!!!

I to nie koniec epidemii otyłości. Szerzy się dalej a liczba chorych niepokojąco wzrasta z roku na rok

Raport “Cukier, otyłość – konsekwencje”. Pełny tekst dostępny na stronie: https://www.gov.pl/…/cukier-otylosc-konsekwencje-prezentacj…