Jaka jest Twoja relacja z jedzeniem? Pozwalasz sobie na małe grzeszki raz na jakiś czas czy sztywno trzymasz się dietetycznych wytycznych, bo boisz się, że zaprzepaszczysz cały włożony do tej pory trud? Łatwo to sprawdzić przeprowadzając poniższą analizę. Analizę przeprowadzimy na przykładzie Tłustego Czwartku.

👍 Zjadłeś z przyjemnością 2-3 pączki. Nie masz z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Nie rzucasz się na katorżnicze ćwiczenia, aby je spalić. Gratuluję! Masz dobre relacje z jedzeniem 😊
👍 Nie zjadłeś wczoraj żadnego pączka. Nie czujesz z tego powodu zawodu. Gratuluję! Masz dobre relacje z jedzeniem 😊

Ale jeśli:

👎 Zjadłeś dużo pączków w myśl zasady „dzisiaj mogę, święta trzeba celebrować – przecież nie jem ich codziennie”.
👎 Zjadłeś pączka/pączki i masz z tego powodu wyrzuty sumienia.
👎 Zjadłeś pączka/pączki i musisz je wybiegać albo spalić w inny sposób.
👎 Nie zjadłeś ani jednego pączka i czujesz się z tym źle, bo bardzo byś chciał, ale nie chcesz zrujnować diety.
👎 Zjadłeś jednego pączka, który wywołał lawinę jedzenia kolejnych pączków.

To jak najszybciej powinieneś naprawić swoje relacje z jedzeniem.

Trochę humorystycznie podeszłam do tematu, ale temat jest poważny. I teraz tak na serio serio. Czy zdecydowałeś się na pączkowe obżarstwo, zjadłeś jednego, bo miałeś na niego ochotę a może zrezygnowałeś z celebrowania tłustego czwartku ze względu na dietę?

O zdrowych relacjach z jedzeniem mówimy wtedy, gdy jesz pączka, jeśli masz na niego ochotę, jesz go Z PRZYJEMNOŚCIĄ i BEZ WYRZUTÓW SUMIENIA. Pozwalasz sobie na coś niezdrowego od czasu do czasu, ale nie obwiniasz się z tego powodu i nie wykonujesz żadnych czynności, które mają zrekompensować Twoje „łakomstwo”. Zdrowe relacje są też wtedy, gdy nie jesz pączka i nie czujesz z tego powodu zawodu. Nie czujesz się gorszy ani że coś Cię ominęło.

Jeśli dopadły Cię wyrzuty sumienia, bo nie zjadłeś, zjadłeś albo zjadłeś za dużo warto zastanowić się dlaczego tak się stało. I czy zawsze się tak dzieje po zjedzeniu czegoś niezdrowego. Naprawianie relacji z jedzeniem jest czaso- i pracochłonne, ale gra jest warta świeczki. Bez naprawienia tych relacji często nie jesteśmy w stanie ruszyć dalej. Schudnięcie może stać się nie możliwe bez zmiany nawyków żywieniowych i naprawy relacji z jedzeniem.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Facebook
Facebook
Instagram