Podążamy za modą i często skupiamy się na sprawach mało istotnych i w tym całym pędzie za (nie)idealną sylwetką zapominamy o podstawach. Istnieją 3 uniwersalne zasady racjonalnego odżywiania, których zastosowanie w codziennym życiu pozwoli Ci osiągnąć upragnioną wagę oraz powrócić do zdrowia. Dziś poznasz pierwszą z nich.  

REGULARNOŚĆ   Jadaj posiłki regularnie (3-5 posiłków co 3-6 h), zapewnisz w ten sposób stały dopływ glukozy oraz nie dopadnie Cię wilczy głód. Regularność i odpowiednia częstość spożywania posiłków jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i sprawności umysłowej. Dopasuj ich ilość i częstość spożywania do swojego trybu życia. Długie przerwy między posiłkami przyczyniają się do spadków poziomu glukozy we krwi a to wpływa negatywnie na koncentrację. Pracujesz mniej efektywnie, czujesz się senny i zmęczony a wtedy chętniej sięgasz po kaloryczne przekąski.Jedząc regularnie poprawiasz swoją koncentrację, lepiej się czujesz i masz mniejszą ochotę na podjadanie słodyczy. Przy zaburzeniach gospodarki węglowodanowej ustal właściwą ilość posiłków z lekarzem lub dietetykiem.

RÓWNOWAŻENIE BILANSU ENERGETYCZNEGO

Wszystkie procesy zachodzące w organizmie człowieka związane są z użyciem i przemianą energii. Każdy organizm ma określone potrzeby energetyczne. Zachowanie zrównoważonego bilansu kalorycznego między ilością energii przyjmowanej z pożywieniem i wykorzystanej przez organizm jest niezbędne w zachowaniu zdrowia.

Spożywaj taką ilość pożywienia, która pokryje Twoje zapotrzebowanie na energię (utrzymanie procesów życiowych, funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zapewnienie stałej temperatury ciała, aktywność fizyczna). Innymi słowy. Jedz tyle ile jest w stanie zużyć Twój organizm. Aby utrzymać swoją aktualną masę ciała ilość energii dostarczonej z pożywieniem powinna się równać energii wydatkowanej. Nadmiar energii organizm zmagazynuje w postaci tłuszczu. A tego raczej nie chcesz. Ujemny bilans energetyczny ma zastosowanie w dietoterapii nadwagi i otyłości (odpowiedni deficyt kaloryczny pozwoli na bezpieczne chudnięcie, bez konsekwencji zdrowotnych związanych z niedoborami witaminowo-mineralnymi). Podsumowując. Jedz z głową. Jedz, gdy poczujesz głód. Nie jedz za dużo. Jedz tyle ile chcesz, a nie tyle ile masz na talerzu. Zakończ posiłek, gdy będziesz najedzony.

UROZMAICENIE Dobieraj produkty na zasadzie kontrastu uwzględniając różnorodność barw, smaków i konsystencji potraw, z których składa się posiłek. Stwierdzono, że posiłek, który został odpowiednio zestawiony pod kątem kolorystycznym może zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Poza tym kolorowe posiłki przyciągają wzrok oraz pobudzają apetyt.   Uwzględniaj produkty z każdej grupy produktów spożywczych (warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne albo ich roślinne zamienniki, produkty białkowe: jaja, mięso i przetwory mięsne lub roślinne odpowiedniki, ryby, nasiona roślin strączkowych, a także zdrowe tłuszcze).   Kieruj się zasadą różnorodności produktów, aby uniknąć monotonii oraz dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych (nie ma jednego uniwersalnego produktu, który zaspokoiłby w pełni potrzeby Twojego organizmu). Podawaj produkty w różnych zestawach oraz z innymi dodatkami, dbając o urozmaicenie technik przyrządzania potraw (preferowane to: gotowanie na parze, pieczenie w folii, duszenie.). Unikaj powtarzania się tych samych głównych produktów i potraw w ciągu dnia.   Spełniając trzy zasady racjonalnego odżywiania jesteś w stanie zbilansować zrównoważoną dietę, czyli taką, która pokryje Twoje dzienne zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, zapewni odpowiednią wartość energetyczną i jednocześnie nie spowolni Twojej przemiany materii. Codzienna dieta powinna być zrównoważona, urozmaicona i obejmować produkty ze wszystkich grup żywności.